Günümüzde Civilization oyununu bilmeyen pek az kimse kalmıştır. 1994 yılında çıkan ve Civilization’un küçük kardeşi olarak bilinen Colonization da Civilization’u ortaya çıkaran kadro tarafından yapıldı. Her ne kadar büyük abisi kadar fazla kapsamlı olmasa da oldukça başarılı bir sıraya dayalı (turn-based) strateji oyunu.

     Oyunda Amerika’nın keşfi ve kolonileştirilmesi konu alınmış. Birbiriyle yarış halindeki 4 ülkeden (İngiltere, Fransa, İspanya ve Hollanda) birini seçerek oyuna başlıyor ve aynı anda yeni dünyaya yelken açıyorsunuz. En sonunda da bağımsızlığınızı ilan ederek kendi devletinize karşı mücadele vermeniz gerekiyor.

     Şimdi oyunu biraz açıklayalım. Oyuna 4 ülkeden birini seçerek başlıyorsunuz. Her birinin kendine has özellikleri var. İspanyollar tam olarak savaşçılar. Eğer paranızı yerlileri yok ederek kazanmak istiyorsanız İspanyollar size göre. Yerlilere karşı %50 saldırı bonusu alıyorsunuz ve ek olarak başta bir Veteran asker alıyorsunuz.

     Hollandalılarsa birer ticaret adamı. Sattığınız malların fiyatlarının düşmesi daha uzun zaman alıyor ve daha çabuk yükseliyor. Böylece ilerleyen zamanlarda oldukça yüklü bir paraya sahip olabilirsiniz. Ve ek olarak fazladan 2 taşıma kapasitesi olan bir Merchantman’la başlıyorsunuz.

     İngilizler dindar bir toplum. Onları seçtiğinizde fazladan %50 haç üretimi alıyorsunuz ve bu da %50 daha hızlı göçmen gelmesi demek. Sonuç olarak bir sürü adamınız olacaktır. Ve bir iyi yanı da daha fazla göçmen demek daha fazla özel yeteneği olan (Skilled) adam demek. Önemli bir nokta da bu gelen göçmenlerin şehirleriniz tarafından kullanılabilmesi. Her şehir Sons of Liberty Membership (ileride anlatacağım) oranıyla orantılı olarak belli miktar adam alabiliyor. Bir diğer sorun da yeteneği olmayan adamların eğitilmesi olacaktır.

     Son olarak Fransızlar var. Fransızlar daha çok yerlilerle barışçı bir tutum içindeler. Fransızları seçtiğinizde yerlilerin alarm süreleri yarıya düşüyor. Bu da daha az baskın ve daha çok hediye demek. Ek olarak da bir Hardy Pioneer alıyorsunuz. Bu Pioneer diğerlerine oranlar iki kat daha hızlı çalışıyor ve temizlediği ormanlardan daha fazla ağaç elde ediyor.

     Biraz da danışmalarınızdan bahsedelim. Danışmanlarınız size durumunuzun ne olduğu ve diğer gruplarla olan ilişkileriniz gibi konularda faydalı bilgiler sunuyor. Sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bunlara Advisors menüsünden ulaşabilirsiniz.

- Terrain Information:
Seçtiğiniz toprak hakkında detaylı bilgi verir (kimin hangi koşullarda ne kadar üreteceği gibi)
- Religious Advisor: Burada da haç üretiminizi görebilirsiniz. Haçlar bir sırayı tamamladığında Avrupa’daki limana bir göçmen gelecektir. Haç üretimini Preacher sayesinde ve Church ile Cathedral yaparak artırabilirsiniz.
- Continental Congress: Burada bir sonraki kongre üyeniz için toplanan çanları (sonuna gelince kongrenize katılacaktır), bağımsızlık isteme oranını, Royal Expenditay Force’u (ülkenizin ordusudur ve bağımsızlığınızı ilan ettiğiniz de savaşmanız gereken ordu) ve kongrenizdeki üyelerinizi (Founding Fathers, yazımın sonunda hepsini teker teker anlatacağım) görebilirsiniz.
- Labour Advisor: Burada da hangi adamdan ne kadar olduğunu ve nerede çalıştığını görebilirsiniz.
- Economic Advisor: Ekonomik kararlar almadan önce bakmanız gereken bir bölüm. Bir ürünün Avrupa’daki alış/satış fiyatları hangi şehrinizde ne kadar olduğu gibi bilgiler içeriyor. Aynı zamanda şehirlerinizdeki üretim fazlalarını veya sıkıntıları görebilirsiniz.
- Colony Advisor: Burada her şehrinizin askeri durumunu (askerler ve savunma yapıları), Sons of Liberty Membership oranını ve çan üretiminizi görebilirsiniz.
- Naval Advisor: Deniz birlikleriniz hakkında her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.
- Foreign Affairs Report: Diğer milletlerin durumları hakkında kısa bilgiler içerir. Bir milletle savaşmadan önce buraya bir göz atmanızda fayda var.
- Indian Advisor: İlişkili olduğunuz yerli kabileleri ve yok olmuş olanları görürsünüz.
- Colonization Score: Oyun skorunuz.

woman affair click click here
open cheat on wife women love to cheat
website women who cheat on men online
online cheat on my wife redirect
redirect i dreamed my wife cheated on me how do i know if my wife has cheated