Çok uzun yıllardır, sayamayacağımız kadar uzun zamandır sonbahar aylarında karşımıza çıkan Football Manager serisi her yıl farklı yeniliklerle geliyor. Her ne kadar bunlar "radikal değişiklikler" olmasalar da, yine kullanıcıların beğenisini topluyor. Football Manager 2016 da geçtiğimiz günlerde duyuruldu ve Steam gibi dijital satış platformlarında da ön siparişe açıldı.

Aslında şu anda bir beta sürümü veya demo elimizde yok, bilgilerimiz kısıtlı fakat yine de yeniliklere bir göz atmakta zarar yok. Football Manager 2016'da bu sene en çok dikkat çeken eklenti şüphesiz "Bir Kulüp Oluştur" adlı mod olacak. Uzun süredir serinin hayranları bu tip bir özellik bekliyordu ve kendi takımlarını idare etmek istiyorlardı. Adından da anlayacağınız gibi, Bir Kulüp Oluştur ile oyuna kendi takımımızı ekleyebileceğiz, hatta ismini biz vereceğiz, renklerini ayarlayacağız, kadromuzu istediğimiz şekilde düzenleyeceğiz. Hatta kadroya kendi adınızı bile yazabilirsiniz!

Yıllardır FM oyuncuları böyle bir özelliğin olmasını, en azından oyun içinde kazanılan maaş parasının bir şekilde harcanabilmesini talep ediyorlardı. Bir Kulüp Oluştur sayesinde menajerlikten bir adım öteye terfi edeceğiz. Hatta örnek vermek gerekirse, eğer alt liglerde olan ve oyunda yer almayan bir takımın taraftarıysanız, dilediğiniz gibi o takımı da oluşturabileceksiniz.

Bir diğer eklenen özellik ise "Fantastik Seçmeler" adlı mod. Burada arkadaşlarınızla beraber oynuyorsunuz ve birbirinize meydan okuyorsunuz. Hangi takımla başlarsanız başlayın, bütçeniz sabit ve denk oluyor. Ardından da mini bir ligde karşılıklı mücadeleye başlıyorsunuz. Bence çeşitliliği artırmak açısından oldukça uygun bir hamle.

Serinin önceki oyunlarında, menajer olarak kendimizi pek özelleştiremiyorduk ve bu durumdan rahatsız olan bir kitle vardı. FM 2016'da ise saha çizgisinde gözükeceğiz, hatta oyun başında kendimizin fiziksel özelliklerini dahi seçebileceğiz. Kutlamalara katılmak da buna dahil tabii ki.

FM 2015'e kadar hep iki boyutlu maç animasyonlarını kullanmıştım. Yeterli değildi fakat eskiye göre çok daha gelişmişti. Özellikle animasyonlar düzeltilmişti, mantıksız hareketleri sahada göremiyorduk. FM 2016'da ise bu durum yine ilerleme kaydedecek. Hatta 2000'in üzerinde yeni animasyon eklendiği, yapay zekanın iyileştirildiği söyleniyor. Ayrıca artık futbolcular sakatlandığında bunu maç esnasında görebileceğiz. Hatırlarsanız, önceki oyunlarda sakatlanan oyuncunun neyi olduğunu bilmiyorduk ve maçın ardından öğreniyorduk.

Bunun dışında basın sisteminde, analizlerde ve duran top yaratıcısında çeşitli geliştirmeler mevcut. Var olan özelliklerini korur, yenilerini de başarıyla entegre ederse bu sene tadından yenmez bir FM 2016 oynayabileceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Yapmamız gereken ise, resmi çıkış tarihi olan 13 Kasım 2015'i beklemek.