Football Manager 2014 çıkalı her ne kadar aylar geçmiş olsa da, Mart ayı transfer güncellemelerini beraberinde getiren 14.3.0 güncellemesi geçtiğimiz günlerde sunuldu. Oyuna hem yeni oyuncular eklendi, hem de birçok hata giderilmiş oldu. Ben de ardından bir rehber yazısı yazmaya karar verdim ve değerli Oyunsitesi.com okurlarıyla tecrübelerimi paylaşmak istedim. Her ne kadar "bilirkişi" olmasam da serinin oyunlarını yıllardır elimden geçiriyorum ve FM 14'e de 400 saatin üzerinde zaman harcadım, dolayısıyla sizlerle paylaşacağım irili ufaklı birçok ipucu bulunuyor. Buyrun soru-cevap şeklinde bunlara göz atalım.

İyi oyuncuları nasıl bulurum?
Bu sorunun aslında tek bir cevabı var: gözlemcilerinizi yeniden gözden geçirin! Her takımda belli bir gözlemci bulundurma limitiniz bulunuyor malum. Size tavsiyem, takımınızın popülaritesine göre bu gözlemcileri mümkün olduğunca üst seviye tutun. "Oyuncu potansiyel değerlendirme" ve "oyuncu yetenek değerlendirme" özellikleri bakacağımız ilk kıstaslar olacak. Yine de yetenekli fakat pahalı oyuncuları kendi çabalarımızla da bulabileceğimizden, önce potansiyeli iyi olan futbolcuları bize sunabilecek koçlara ağırlık verelim. Potansiyel değerlendirme özelliği mutlaka yüksek olan koçları tutun ve daima ülkelere gözlemci olarak atayın. Önünüze o kadar iyi raporlar gelecek ki, siz bile şaşıracaksınız.

Transfer yaparken nelere dikkat etmeliyim?
FM 14'te, önceki oyunlarda yer alan, 48 ay taksitle transfer yapma gibi seçenekler kaldırılmış durumda. Bu nedenle de bütçeyi dikkatli kullanmak gerekiyor. İlk yapmanız gereken almayı düşündüğünüz oyuncuyu gözlemlemek olsun. Böylece önünüze neredeyse kesin transfer fiyatı, kaç para maaş isteyeceği, size gelip gelmeyi istemediği gibi birçok rapor sunuluyor. Böylece siz de zarar etmeden transferi bitirmiş oluyorsunuz. Tabii ki kulübün satmak istemediği oyuncular da oluyor ve onlara değerlerinden 2-3 hatta bazen 4-5 kat fazla para ödemek gerekiyor.

Oyuncularımı nasıl formda tutar ve geliştiririm?
Bunun yolu da iyi bir antrenman sisteminden geçiyor. Öncelikle, sezon başladığında maç kondisyonu eksik olan oyuncularınızı mutlaka ama mutlaka önce yedek takımla maçlara çıkartarak hazırlayın. Kondisyon sıkıntıları olan oyuncular, size maçlarda sadece zarar getirecektir. İkinci olarak da kondisyon antrenörlerinizi çok iyi seçin. Fazla kondisyoner olması önemli değil, bazen iki tane çok iyi antrenör bile yeterli oluyor çünkü. Antrenman > Antrenörler sekmesine gelerek hocalarınızın takımı ne kadar iyi çalıştırdığını görebilir, görevlerini değiştirebilirsiniz. Top kontrolü için teknik ve mental, taktikler için taktik, hücum için hücum ve taktik, savunma için savunma ve taktik, şut için hücum ve teknik özellikleri iyi koçları seçin. Ayrıca bunlara ek olarak, her iyi hocanın kararlılık, disiplin seviyesi ve motivasyon gibi zihinsel yetenekleri de gelişmiş olmalıdır.

woman affair read here click here
website my boyfriend cheated on me quotes why do married men cheat on their wives
what makes women cheat why do husbands have affairs open