1997 yılında SCI firmasının yaptığı Carmageddon oyunu, içerdiği kan ve şiddet yüzünden o dönemde basından ve diğer çevrelerden oldukça tepki almıştı. Oyunun İngiltere’de dağıtımı yasaklanmış ve bunun üzerine SCI, ilk seferde insanların yer aldığı oyun için zombi, robot gibi dört farklı versiyonunu çıkartmak zorunda kalmıştı. Hatta bu oyun yüzünden, 2003 yılında oyunlara yaş sınırlaması getirilmesi ile ilgili yasa tasarısı gündeme gelmiş ve bu yasa tüm Avrupa Birliği ülkelerinde kabul edilmek üzere uygulamaya geçirilmişti.

Konusunu, yaklaşık 2028 yılında dünyanın bir felaketle yok olması, insanların zombiye dönüşmesi ve hayatta kalanlarınsa bir takım yarışlar düzenlemesi diye açıklayabiliriz. Zaten konu olarak pek fazla ayrıntıya girilmeden oyuna başlıyorsunuz. Amaç yarışı kazanmak ve mümkün olduğunca dünyayı zombilerden temizlemek. Yarışı kazanmak için bir centilmen gibi yarışabilir, tüm zombileri öldürüp bölümü bitirebilir ya da rakiplerinizi öldürüp doğrudan birinci olabilirsiniz. Seçim hakkı size kalmış.

Carmageddon bir araba yarışı olmaktan öte, etrafta gezinen zombileri ezebildiğimiz ve diğer yarışan araçları patlatabildiğimiz bir vahşet gösterisi. Zombileri farklı şekillerde ezerek, araçlara çarparak ya da etraftaki varilleri patlatarak kredi alıyoruz. Bu kredilerle aracımızı tamir edebiliyoruz. Aynı zamanda topladığımız krediler, her bölümün sonunda hesaplanıp bölümü geçmemiz için yardımcı oluyorlar. Bölümleri geçtikçe yeni arabalar açılıyor. Ayrıca aracımız için satın alabileceğimiz güç, kalkan, motor gibi şeyleri alarak giderek bir ölüm makinesine dönüşüyoruz. İlk başta seçebileceğimiz iki karakter ve araçları var. Bunlardan Max Damage’nin aracında güç ve sağlamlık ön planda iken, Die Anna’nın aracında ise hız ve kontrol maksimum seviyede.

Yapay zeka konusunda pek bir şey söylemeye gerek yok, çünkü genelde diğer yarışmacılar size çarpmak dışında buldukları en yakın duvara çarparak zekalarını sergiliyorlar. Bazen de işbirliği yapmışçasına toplu halde üstünüze gelip sizi sıkıştırabiliyorlar. Diğer araçlar ulaşamayacağınız ya da sağlıklı şekilde çarpamayacağınız bir yere düştüklerinde, uğraşmayın. Başka yerlere gidip dolaşın, kendilerini kurtardıklarını görüyorsunuz. Yayalarsa içlerinde en zekileri, mümkün olduğunca ön tampondan uzak durmaya çalışıp son sürat kaçmaya başlıyorlar. Etraftaki yarışmacılar haricinde polis arabaları da mevcut ki bunların tek amacı da sizi imha etmek. Bir polis aracı gördüğünüzde yapabileceğiniz en iyi şey oradan hızla uzaklaşmak oluyor.

Grafik konusunda zamanın oyunlarına göre pek muhteşemdi Carmageddon. Her sistemde çalışması ve Dos4gw sistemini kullanması buna örnektir. Ancak ne var ki oyun 640*480 gibi çok düşük bir çözünürlükte oynanıyor. Araçlar ve harita 3D olarak tasarlanmasına rağmen etraftaki zombiler 2D yapılmış. Oyun, motoru arabayı farklı açılardan görerek kullanmanıza izin veriyor. Bir de oyunda son yaptığınız şeyleri kaydeden bir sistem mevcut. Oyun içerisinden bir tuşla bunu istediğiniz zaman kullanabilmeniz mümkün. İleri ve geri sarabilir, kamera açılarını değiştirip hızlı bir çarpma anında neler olduğunu daha yakından inceleyebilirsiniz. Bu sayede olağanüstü anları detay detay inceleyip keyif alabilirsiniz.

Oyunumuzda zombilerin çığlıklarını, sürücülerin kahkahalarını, lastik ve metal seslerini duyabilmek mümkün. Her türlü ses efekti özenle yapılmış. Ancak bazen kulağı tırmalıyor ve baş ağrısı yapıyor. Bu yüzden ses efektlerinin bir kısmını kapatabilmeniz sağlanmış. Müzikler ise başlı başına bir albüm oluşturacak nitelikte sekiz parçadan oluşuyor. Ancak oyun içindeki müzikleri dinlemeniz için CD sürücünüzü Dos ortamında kullanılabilir hale getirmelisiniz. Ayrıca, bu müzikleri oyunu oynamadan doğrudan CD çalıcınız üzerinden de dinlemek mümkün. İnsanı gaza getirici tekno parçalar ile oyundan aldığınız keyif katlanıyor.

how many women cheat redirect why are women unfaithful
open cheat on wife women love to cheat
reasons why husbands cheat cheat women unfaithful spouse
wife cheat will my wife cheat again read here
open website why do wife cheat