Sanitarium, adventure oyunlarının fazla ses getirmediği son yıllar içinde çıkan en başarılı adventure oyunlarından biri oldu. Aslında birçok adventure oyuncusu Sanitarium’u yalnızca son zamanların değil, tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak kabul etmekte. Dolayısıyla bu türe yeni ilgi duymaya başlayan biri için, tıpkı Day of the Tentacle ya da Monkey Island serisi gibi, mutlaka oynanması gereken oyunlardan biri Sanitarium.

Sanitarium’un bu başarısı aslında, türe getirdiği yenilikten çok, geleneksel adventure oyunlarının olgun bir örneği olmasından kaynaklanmakta. Bir adventure oyununun en önemli bileşeni olan hikaye kurgusu Sanitarium’da benzerine nadiren rastlanan bir başarıyla ortaya konmuş. Kaza geçirdiği için bilinç kaybına uğrayan bir doktoru canlandırdığınız oyunda, başlangıçta gözlerinizi bir akıl hastanesinde açıyorsunuz. Oyun ilerledikçe adınızı hatırlamaktan başlayarak, bilinç altınızdaki çocukluğunuzdan kalma travmalarla yüzleşmeye, hafıza kaybının nedenlerini bulmaya kadar, temelinde psikolojik bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Herhalde şimdiye kadar çıkan hiçbir oyunda psikolojik öğeler bu kadar derin ve başarılı bir şekilde işlenmemiştir. Öyle ki Sanitarium, oyunun karakteriyle özdeşleşme konusunda diğer adventure’lar bir yana, bir çok RPG oyunundan daha başarılı.Oyunun geçtiği mekanlar Ortaçağdan kalma bir akıl hastanesinden bir Aztek köyüne, çocukluğunuzun geçtiği malikaneden bir adada mahsur kalmış bir sirke kadar çok değişik ve renkli ortamlar. Sirkte kafes ardında sergilenen ucube yaratıklarla konuşmak, oradan bir mutant istilasından dünyayı korumaya çalışan bir çizgi roman kahramanı olmak gibi kimi zaman fantastik kimi zaman da gerçeküstü öğeler oyuna başarıyla dahil edilmiş. Böylelikle her bir bölüm oyunun temel akışından kopmadan, yeni bir oyun havasını vermekte. Nihayet oyunun finalinden önce aslında neler olup bittiğini tam olarak anlamak da mümkün değil. Merak duygusu oyunun sonuna kadar yoğunluğunu koruyor. Bölüm aralarında çıkan sinamatikler de, bölümü başarıyla bitiren oyuncuya verilen ödüller olmanın ötesinde, hikayenin gelişimini anlamak için birer anahtar olmakta.

Bir adventure oyununun başarısını belirleyen bir diğer unsur, oyundaki bulmacalardır. Bu yönüyle de Sanitarium başarılı bir oyun. Bulmacalar, oyunun en fantastik ortamlarında dahi, mantık çizgisinden sapma göstermeyerek, bulmaca çözmenin ve hedefe adım adım gitmenin keyfini veriyor. Daha da önemlisi kimi oyunlarda görülen, yanlış bir hareket yüzünden oyunun çıkmaza girmesi sorunu Sanitarium’da yok. Dolayısıyla oyunda takılan bir oyuncu, nerede yanlış yaptığını değil, neyin gözünden kaçtığını düşünmekte.

woman affair read here click here
website my fiance cheated on me why do married men cheat on their wives
go open why wife cheat
reasons why husbands cheat catching a cheater unfaithful spouse
i want an affair why people cheat love affairs with married men
how often do women cheat on their husbands why married men cheat on their wives online
reasons why women cheat click here reason why husband cheat